RECEPTY

Recepty jsou s knihy " CHEMIE V TEORII I PRAXI " napsal : ing. K. Andrlík, asi na počátku druhé světové války. Třeba vás pobaví nebo poučí, s čeho se lecos vyrábí.

Leptací inkoust na sklo : v jedné lahvičce se rozpustí 36 g fluoridu sodného a 7 g síranu draselného v 500 ml vody. V druhé lahvičce 14 g chloridu cínatého a 56 g kyseliny solné v 500 ml vody. Před upotřebením se smísí stejné objemy obou kapalin a přidá něco tuše.

Jodová tinktura : 10 g jodu se polije 100 ml čistého lihu a nechá se několik dní za občasného protřepání stát , až se úplně rozpustí.

Královská lučavka : 25 ml koncentrované kys. dusičné (spec. váha 1,4) se opatrně po částech slije se 75 ml koncentrované kys. solné (spec. váha 1,12)

Leptání mosazi : Mosazné předměty se namočí do roztopeného parafinu, po vychladnutí se do parafinu vyryje krasba a natře se roztokem 8 g kys. dusičné, 3 g chloridu draselného ve 100 ml vody.

Brunýrování ocelových předmětů : Dokonale vyčištěný předmět se natře chloridem antimonitým a když bylo docíleno žádané barvy, opláchne se vodou a vyleští vaselinou. Jiný předpis : 25 g sublimátu a 25 g salmiaku se rozpustí v 1 litru vody a očištěné předměty se natřou roztokem a pak vaselinou.

Svářecí prášek na ocel : 250 g boraxu, 150 g salmiaku, 250 g žluté krevní soli a 350 g jemných železných pilin se dokonale promísí.

Prášek k čištění zubů : 350 g infusoriové hlinky, 300 g práškovitého mýdla, 300 g uhličitanu vápenatého, 100 g práškovitého cukru, se promísí a parfumuje silicí mátovou.

Projímací sůl : 198 g Glauberovy soli, 195 g hořké soli (síran hořečnatý), 9 g sody bikarbony, 2 g kuchyňské soli a 1 g síranu draselného, vše dobře rozpráškované se důkladně promísí.

Zinková mast : 10 g čistého kysličníku zinečnatého se rozetře s 90 g čistého vepřového sádla.

Rtuťová mast ( na hmyz) : 10 g rtuti se dokonale rozetře v třecí misce s 5 g lanolinu a přidá se 55 g vepřového sádla a 30 g loje. Rtuť musí být tak dobře rozetřena, že nesmí být pouhým okem patrna. Místo lanolinu a sádla lze použít i vaseliny.

Černá politura na železo : 100 g jemně třené síry se zahřívá opatrně s 900 g silice terpentýnové, až se síra rozpustí. Suché dobře vyčištěné železné předměty se tímto lakem jemně natrou a opatrně se vyhřejí nad lihovým plamenem, až nabudou krásně černé barvy.

Pasta na parkety : 200 g žlutého včelího vosku se roztaví v nádobě, přidá se 800 g vody, zahřeje se a přilévá po částech roztok 30 g potaše ve 100 ml vody za stálého míchání, a vaří se tak dlouho, až vznikne stejnoměrná mýdlovitá hmota.

Umělý med : 500 g cukru se rozmíchá se 165 ml vody, nádoba se vloží do nádoby s vařící vodou a po rozpuštění se přidá několik kapek koncentrované kys. solné a nechá při 70 stupních Celsia asi 2 hodiny v klidu. Pak se přidá něco sody bicarbony, na špičku nože kys. vinné a parfumuje se medovou vůní.

Pravá kolínská voda : Do 915 ml čistého lihu se přidá 80 ml destilované vody, 10 g silice citronové, 2 g silice nerolinové, 15 kapek silice rozmarinové, 5 g silice bergamotové a 2 g silice levandulové.


Stránku spravuje správce

Návrat na obsah